Orzechy nerkowca – skąd pochodzą i jakie mają właściwości

Super Orzechy nerkowca można kupić w wielu dużych marketach. Jednak wiele osób nie wie jaką drogę muszą przebyć, żeby trafić na sklepowe półki oraz jakie benefity oferuje ich regularne spożywanie. 

Skąd pochodzą

Nerkowiec to potoczna nazwa na owoc drzewa, jakim jest nanercz zachodni. Pochodzi on z tropikalnych terenów Ameryki Południowej i co ciekawe jest blisko spokrewniony z owocem mango. Samo drzewo może osiągnąć wysokość 8 metrów, a jego korona jest dość rozłożysta. Owoce drzewa składają się z dwóch części – jabłka nanerczowego raz owocu właściwego. Pierwsze z nich ma za zadanie ochronić orzech przed zwierzętami – zewnętrzna warstwa zawiera bardzo żrący sok, który może poparzyć skórę.

Nerkowce nie tylko jedzenia

Wnętrze jabłka nanerczowego jest również jadalne i świetnym źródłem witaminy C oraz B2 – co ciekawe, zawartość witaminy B2  jest w nim trzykrotnie większe niż w pomarańczy. Z jego soku sporządzane są wina, galaretki, dżemy czy marmolady.

Sam orzech jest źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, K), witaminy K oraz tych z grupy B. Nerkowce można spożywać upieczone, na surowo czy w formie bakalii.

Ciekawym i mało znanym faktem jest wykorzystywanie oleju z łupiny orzecha do natłuszczania sieci rybackich, impregnowania drewna w celu ochrony przed termitami czy przygotowywania preparatów antyseptycznych. 

Nanercz to również źródło żywicy, a z liści produkowany jest ekstrakt używany jako środek dezynfekujący w pastach do zębów.

Cena orzechów nerkowca

Cena, jaką trzeba zapłacić za kilogram tych orzechów nie jest najniższa – waha się od 25 do 45 zł w zależności od sklepu. Powodem jest okres zbiorów – w ciągu całego roku drzewa owocują jeden raz. Realny wpływ na wartość ma ich magazynowanie oraz specjalny rodzaj obróbki – zawierają toksynę, jaką jest urushiol. Najkosztowniejszym etapem ręczne usuwanie zewnętrznej powłoki – często maszyny nie są na tyle delikatne, aby nie uszkodziły orzecha. Co więcej, cena spada wraz ze stanem zachowania – najdroższe są więc je największe i pozostałe w całości.