Wartości odżywcze orzechów nerkowca, czyli dlaczego warto włączyć je do diety

Nerkowca to jeden z ulubionych rodzajów orzechów, szczególnie wśród miłośników zdrowego odżywiania. Ich smak i wartości odżywcze przemawiają za tym, by włączyć je do codziennej diety. Ich kształt, jak łatwo się domyślić pochodzi od ich kształtu przypominającego wygląd nerek, a największe uprawy można spotkać w Brazylii, Indiach oraz Wietnamie.

Jakie właściwości mają orzechy nerkowca?

Swoją popularność i częste wykorzystanie w kuchniach zawdzięczają przede wszystkim delikatnemu i słodkiemu smakowi, a dodatkowo co ceni wiele osób, są one stosunkowo miękkie. Uważa się je za jedne z najsmaczniejszych orzechów świata. Jednak smak to nie wszystko, ponieważ są one dodatkowo dobre dla zdrowia.

Orzechy nerkowca są doskonałym źródłem witamin, zawierają dobrze rozpuszczalne w tłuszczach witaminy A, D, E oraz K, a dodatkowo wyjątkowo korzystne dla pracy układu nerwowego witaminy z grupy B. Co więcej, w ich skład wchodzą także liczne składniki mineralne takie jak sód, potas, żelazo, fosfor czy też magnez. Dodatkowo zawierają cynk i selen, które pozytywnie działają na urodę, dzięki ograniczaniu wydzielania sebum, co przekłada się na kondycję włosów i skóry.

Okazuje się także, że badania potwierdzają, jakoby wyciąg z nerkowców miał pobudzać procesy wchłaniania glukozy. Warto dodać również, że orzechy nerkowca mają niski indeks glikemiczny, wynoszący zaledwie 15, co oznacza, że bezpiecznie mogą spożywać je także diabetycy.

Orzechy nerkowca w kuchni

Miłośnicy zdrowych posiłków znają dziesiątki sposobów na wykorzystanie nerkowców w swoich jadłospisach. Doskonale sprawdzą się jako mała przekąska, która zaspokoi mały głód i dostarczy niezbędnej dawki składników odżywczych w diecie.

Można użyć ich również jako dodatek do koktajli, czy też smoothie bowli, które królują obecnie w fit trendach. Dobrze będą pasowały również jako ciekawy dodatek do sałatki lub makaronu, który uzupełni białka, tłuszcze i będzie stanowił przełamanie struktur. Coraz częściej można także spotkać masło z orzechów nerkowca, które może stanowić zdrową alternatywę dla słodkich kremów kanapkowych.